پیام ویدیویی تشکر خانواده مریم میرزاخانی از ابراز همدردی مردم

[ad_1]

پیام ویدیویی پدر و همسر مریم میرزاخانی پس از انجام مراسم خاکسپاری در آمریکا منتشر شد. دانشگاه استنفورد نیز در مراسم یاد مریم میرزاخانی را گرامی می دارد.

به گزارش پرس شیعه، دکتر فیروز نادری  ویدئویی از پدر و همسر مریم میرزاخانی منتشر کرده است. در این ویدئو احمد میرزاخانی از ابراز همدردی ایرانیان و افرادی که در برگزاری مراسم خاکسپاری پروفسور مریم میرزاخانی کمک کرده بودند، تشکر کرد.

به گفته احمد میرزاخانی قرار است در آینده نزدیک با همکاری دانشگاه استنفورد مراسم یادبودی برای وی برگزار شود تا همه کارهای علمی و شخصیت او مرور شود.

این مراسم در اواخر تابستان یا اوایل پاییز برگزار می شود که زمان و مکان آن بعدا اعلام می شود.

همسر میرزاخانی نیز به زبان فارسی از ابراز همدردی مردم تشکر کرد.

به گزارش مهر، مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برنده مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی جایزه نمرهٔ کامل شد. وی نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت؛ نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت؛ نخستین کسی بود که دو سال مدال طلا گرفت و نخستین فردی بود که در آزمون المپیاد ریاضی جهانی نمرهٔ کامل گرفت.

سپس در سال ۱۹۹۹ کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف و دکترای خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن از برندگان مدال فیلدز گرفت. از مریم میرزاخانی به عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیدهٔ سال ۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشتهٔ ریاضیات تجلیل شد.

میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه ستر از انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳، جایزه کلی و مدال فیلدز در سال ۲۰۱۴ بود. وی از یازدهم شهریور ماه ۱۳۸۷ (اول سپتامبر ۲۰۰۸) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشتهٔ ریاضیات بود. پیش از این، او استاد دانشگاه پرینستون نیز بود.

مریم میرزاخانی در روز شنبه، ۲۴ تیرماه در امریکا بر اثر ابتلا به سرطان در گذشت.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *